Zagrożenia w Internecie, czyli nikt nie może czuć się bezpieczny

Zagrożenia w Internecie, czyli nikt nie może czuć się bezpieczny

Warto przeczytać

Trudno jest sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez dostępu do Internetu. Korzystamy z niego w domu, w pracy, w szkole i w czasie wolnym. Służy nam do zdobywania nowych informacji, robienia zakupów i szeroko pojętej rozrywki. Jest poniekąd naszym łącznikiem ze światem. Czy jednak zdajesz sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie kryją się w sieci? I czy wiesz, jak zabezpieczyć się przed różnymi zagrożeniami, na jakie narażone są Twoje dane? Na to pytanie odpowie poniższy artykuł.

Zagrożenia w internecie – przed czym się strzec?

Internet nie jest do końca bezpiecznym miejscem, jeśli nie wiesz, na jakie zagrożenia możesz się natknąć. Czym są te zagrożenia? Najprościej rzecz ujmując, zagrożenia w Internecie są działaniem, które ma na celu naruszenie dóbr materialnych użytkownika, lub uderzenie w wyznawane przez niego wartości i przekonania. Te działania mają bezpośrednio narażać na różnego rodzaju straty. Poprzez jedną złą decyzję, możesz utracić nie tylko pewność siebie, ale też dane osobowe, hasła, konto na ulubionym portalu społecznościowym, a nawet pieniądze.

Wyobraź sobie, że szukasz popularnej strony z darmowymi programami. Wchodzisz na nią. Pobierasz program. I o błędzie swojej decyzji dowiadujesz się z e-maila informującego o płatności. Z całą pewnością łudząco podobna nazwa i szata graficzna strony zapewniły Cię, że jesteś w dobrym miejscu. Hakerzy wykorzystują w ten sposób naiwność użytkowników. Stwarzają sytuację, która z pozoru wydaje się bezpieczna. To działanie ma na celu wyłudzenie Twoich danych i narażenie na straty materialne. Nierozważnie klikając w jeden link, możesz na siebie sprowadzić jeszcze jedno zagrożenie. Jakie? Wirusy.

Wirus, niewidzialny wróg

Wirusy są najbardziej powszechną formą cyberataków. Jest to rodzaj złośliwego oprogramowania, które może samodzielnie rozprzestrzeniać się w Twoim urządzeniu. Wirus ma za zadanie zniszczenie danych i/lub przejęcie kontroli nad komputerem. Jest to jedno z najbardziej powszechnych zagrożeń. Zarażenie wirusem możliwe jest poprzez wejście na zainfekowaną stronę, otwarcie załącznika e-maila, którego źródła nie znasz, lub przez podłączenie komputera do zewnętrznego nośnika danych, który został wcześniej zarażony. Żeby ustrzec się przed wirusami, powinieneś zachować wysoką czujność i zdrowy rozsądek. Nie oznacza to jednak, że powinieneś całkowicie przejść na system offline. Poruszanie się po autoryzowanych stronach i otwieranie wiadomości od zaufanych nadawców na początek wystarczy. Warto jednak zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem swojego komputera. Dobrym wyborem będzie zainstalowanie oprogramowania antywirusowego, np. Bitdefender Total Security, które skutecznie zabezpieczy Twój komputer przed niepożądanymi gośćmi.

Koń trojański, dlaczego warto się go obawiać

Z całą pewnością znasz mit o koniu Trojańskim. Koń Trojański był sprytnym sposobem, dzięki któremu Grecy dostali się do Troi, w wiadomym celu. Trojan jest rodzajem złośliwego oprogramowania, za pomocą którego haker włamuje się na Twój komputer. Ten rodzaj wirusa nie tylko infekuje pliki, ale ma też możliwość samodzielnego roznoszenia się po sieci. Jego działanie jest bezwzględne – może śledzić każdy Twój ruch w Internecie, transakcje, hasła, może też skutecznie zaszyfrować dostęp do danych, które odzyskasz dopiero po zakupie kodu deszyfrującego. Jednym słowem trojan może nieźle utrudnić Ci życie.

Telefon też w strefie czerwonej

W dzisiejszych czasach celem ataków są nie tylko komputery. Twój telefon jest narażony na nie dużo częściej. Smartfon jest Twoim centrum dowodzenia. Z całą pewnością masz na nim aplikacje bankowe, mierzące kroki, liczące kalorie, a nawet aplikacje fitness. Aplikacje te zbierają m.in. dane medyczne. Dostarczają dużo informacji o trybie życia i zainteresowaniach. Dzięki dostępowi do nich haker może z dużą łatwością znaleźć okazję i sposób dostania się na Twoje urządzenie. Dlatego tak ważna jest unikalność haseł zabezpieczających telefon przed próbą wniknięcia do jego wnętrza. 

Twoje dziecko w Internecie

Nie wiem, czy wiesz, ale Twoje kilkuletnie dziecko porusza się w sieci równie dobrze jak Ty. Ogląda filmy, instaluje gry i aplikacje. Wiąże się to z dostępem do nielegalnych i szkodliwych treści. Oglądane przez nie materiały, mogą zachęcać do eksperymentów na własnym zdrowiu i życiu. Innym niebezpieczeństwem, jest umożliwienie kontaktu z nieznajomymi osobami czy nawet związane z przemocą rówieśniczą. Warto jest więc zastanowić się, jak ochronić dziecko przed agresywnymi treściami, ograniczyć niepożądane kontakty jak również mieć możliwość kontroli czasu spędzanego przed monitorem. Warto jest wziąć pod uwagę zainstalowanie kontroli rodzicielskiej. Dzięki niej można kontrolować instalowane aplikacje, dostosowywać treści do wieku dziecka, a także w ścisły sposób kontrolować czas online. Dobrą opcją jest zakup takiego oprogramowania antywirusowego, które posiada w pakiecie taką kontrolę. Zadbasz o bezpieczeństwo Twojego dziecka, zabezpieczysz komputer  przed złośliwym oprogramowaniem, jak również zaoszczędzisz sobie dodatkowych kosztów.

W dzisiejszych czasach nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić świata bez Internetu. Jest to narzędzie ułatwiające nasze codzienne życie i pracę. Jednak ważna jest świadomość jak korzystać z niego mądrze, i jak zabezpieczyć nasze dane przed atakiem z zewnątrz. Świadomy wybór oprogramowania antywirusowego będzie najlepszym pomysłem. Dzięki temu Twój sen będzie spokojniejszy a Twoje dane bezpieczne.

5 1 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
2 lat temu
Daj ocenę :
     

Wirus, niewidzialny wróg. Zgadzam się w pełni z tym, że trzeba się przed nimi chronić. Plus jeszcze zachować zdrowy rozsądek, bo to jest chyba podstawa. Nie otwierać spamerskich wiadomości i nie otwierać dziwnych załączników. Bardzo uważać przy chodzeniu po dziwnych stronach, któe wydają się podejrzane, albo najlepiej w ogóle ich unikach. No i oczywiście jakiś program antywirusowy. Nie jestem pewien czy te darmowe dają odpowiednią ochronę, ale chyba lepsze to niż nic.
POzdrawiam redakcję