Windsurfing - sport, który warto znać

Windsurfing – sport, który warto znać

Prasóweczki

Windsurfing, czyli deska z żaglem, to dyscyplina sportu wodnego ciesząca się coraz to większą popularnością. Osoby spędzające czas wolny nad wodą decydują się na aktywne spędzanie czasu. Windsurfing dostarcza niesamowitych wrażeń i ma pozytywny wpływ na kondycję psychofizyczną. Co warto wiedzieć o tym sporcie wodnym? Odpowiadamy w tym artykule – zapraszamy do jego przeczytania!

Windsurfing – dla kogo?

Wbrew pozorom, windsurfing to nie jest wymagający sport. Może zdecydować się na niego każdy, nawet najmłodsze osoby. Dodatkowo nie jest potrzebny do niego morze, silny wiatr i spore fale – wystarczy np. jezioro i umiarkowany wiatr, aby móc cieszyć się żeglowaniem na desce windsurfingowej. Windsurfing zapewnia przede wszystkim sporą zabawę. Im więcej praktyki, tym lepiej to wychodzi. Mowa nie tylko o sporej prędkości na desce z żaglem, ale też o skokach czy różnych trikach wodnych oraz powietrznych. Warto wiedzieć, iż windsurfing jest zaliczany do bezpiecznych sportów, niosących za sobą niewielkie ryzyko drobnych kontuzji. Windsurfing to sport techniczny, w którym siła nie odgrywa znaczącej roli. Dlatego też dzieci oraz kobiety mogą nauczyć się żeglowania na desce tak sprawnie, jak wysportowani i silni mężczyźni. Należy jednak pamiętać o właściwym doborze sprzętu – obecnie na rynku producenci oferują wiele modeli żagli, desek oraz akcesoriów. Przed dokonaniem zakupu warto jednak skonsultować swój wybór z doświadczoną osobą, aby zakupić odpowiedni sprzęt dopasowany do naszych umiejętności, stylu żeglugi oraz wagi.

Ubranie do windsurfingu

Każdy początkujący surfer powinien być ubrany w piankę chroniącą przed zimnem oraz w obuwie wyposażone w antypoślizgową podeszwę. Przydatna może być również kamizelka ratunkowa, która uchroni przed groźnymi urazami. Warto również być wyposażonym w rękawiczki. Innym, bardzo istotnym elementem jest trapez, który odciąża ręce i ramiona a także przenosi ciężar pędnika na całe ciało. Może on być niski bądź wysoki. Niski posiada hak na poziomie bioder, zapewnia bardziej leżącą pozycję – dzięki temu możliwa jest większa prędkość przelotowa oraz lepsze jest odciążenie deski. Natomiast wysoki, szeroki pas, jest zakładany powyżej bioder i wymusza wyprostowaną pozycję.

Windsurfing – pierwsze kroki

Najlepiej rozpocząć przygodę z windsurfingiem w ciepły, ale wietrzny dzień. Nauka powinna odbywać się pod nadzorem instruktora. Warto pamiętać, że na początku może być trudno – trzeba nauczyć się walczyć z wiatrem i przełamywać swoje słabości oraz wahania. Istotną kwestią jest fakt, iż nie trzeba posiadać własnego sprzętu oraz odpowiedniego stroju – w wielu miejscach, gdzie oferowana jest nauka windsurfingu, sprzęt oraz odpowiednie ubranie i obuwie jest udostępniane do wypożyczenia. Windsurfing to sport, którego warto się nauczyć, nawet w niewielkim stopniu – uwierzenie w swoje umiejętności i nowe wyzwania to coś, co daje niesamowitą satysfakcję. Po nauczeniu się podstawowych umiejętności pod nadzorem instruktora można zakupić własny, bardziej uniwersalny sprzęt i doskonalić swoją technikę żeglowania na desce.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym Easy SurfShop, oferującym m.in. sprzęt do windsurf i kitesurfingu

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments