Turystyka - szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

Turystyka Świdwin

Prasóweczki

W obecnych dwóch dekadach wyraźnie zamieniły się preferencje miłośników turystyki. Pojawiło się wiele dużo zwolenników turystyki aktywnej, którzy wchodzą miejsca mniej zatłoczone. Działki nad jeziorami, owszem, nadal bawią się dużym powodzeniem, ale działa to dodatkowo jezior niewielkich, których skupiska znajdziemy choć na Suwalszczyźnie lub w stronach Mrągowa. Wzrosła też część osób poszukujących mniej atrakcyjnych osobliwości, ukrytych w dalszych zakątkach Polski.

Turystyka Barlinek

Wybierzmy się Green Velo

Odkrywaniu takich osobliwości sprzyjają rowerowe wyprawy północno-wschodnim szlakiem rowerowym Green Velo. Założeniem pomysłodawców kursie było przeprowadzenie go nieco zatłoczonymi miejscami, ale obfitującymi w jedno otoczenie przyrodniczo-krajobrazowe. Po drodze wybierają się również interesujące zabytki.

Szlak wynosi około 1800 km i podnosi się w Elblągu. Wiedzie potem na wschód północną częścią województwa warmińsko-mazurskiego, miedzy innymi przez Węgorzewo i Gołdap wraz z Puszczą Romincką i wspaniałymi mostami w Stańczykach.

Nadal są Suwałki, Suwalski Park Krajobrazowy, Wigierski Park Krajowy i piękne Jezioro Wigry wraz z klasztorem Kamedułów. Przychodząc do Białegostoku sama z jego nitek idzie w punkcie Łomży. Dobrze na ulicy przejedziemy między innymi: Chełm, Zamość, Przemyśl, Rzeszów, Sandomierz i Kielce.

Turystyka Barlinek

Co kilkadziesiąt kilometrów na kursie Green Velo usytuowane są tak zwane MOR-y, czyli „miejsca obsługi rowerów” z wiatami, mapami i sanitariatami.

Nie jedynie wzdłuż granicy

Nie jedynie wzdłuż północno-wschodniej granicy turysta znajdzie miejsca mniej zatłoczone. Nierzadko są więc po prostu granice województw, gdzie nie znajdziemy na ogół dużych miast. Przykładami potrafi żyć Wielkopolska i Łódzkie.

Nadal do miejsc mniej zatłoczonych, a za to szczególnie malowniczych zaliczyć można Kaszuby i strony północnej Odry.

Część z nas podejmując się w góry narzeka na zasadzie Tatry, chociaż według wytrawnych górskich wędrowców o wiele bardziej efektowne są Sudety. Bieszczady też nie są zbyt zatłoczone, zwłaszcza u progu zimy. Przez wszystek rok liczą na turystów Góry Świętokrzyskie. Niepowtarzalny klimat ruin dawnych domów na Toru Orlich Gniazd, biorący się przez małopolskie i śląskie. Takich ruin spotkamy tu co kilka kilkanaście, żeby w Rodzice lub Pilicy.

Turystyka Barlinek

Warto przecież chorować na wycieczce powiedzenie, że „pod latarnią jest powszechnie najciemniej” i wybrać się okresem w okolice wielkich metropolii. Tam dodatkowo mogą nas spotkać miłe niespodzianki.

Turystyka Barlinek

Zapraszamy do odwiedzin serwisu przejmującego się inwestowaniem w gospodarkę na Mazurach – zobacz również Turystyka – szlakiem miejsc mniej zatłoczonych

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments