Topowe jesienne rośliny w ogrodach

Topowe jesienne rośliny w ogrodach

Prasóweczki

Jesień to bardzo barwa pora roku, liście zaczynają zachwycać festiwalem kolorów, na drzewach i krzewach dojrzewają owoce, zbieramy ostatnie plony i raczymy się potrawami z leśnych grzybów. Październik to miesiąc, w którym wiele gatunków roślin zachwyca kwiatami, warto wykorzystać tę wiedzę w tworzeniu pięknych i kolorystycznych rabat, które będą zachwycały, aż do pierwszych przymrozków.

Wrzosowisko w ogrodzie

Wrzosy to wdzięczne, miododajne krzewinki. Wymagają niskiego pH gleby i ochrony przed mrozami. Doskonale sprawdzają się w miejscach nasłonecznionych, o południowej ekspozycji. Teren pod wrzosy nie powinien być wilgotny, sprzyja to rozwijaniu się chorób grzybowych atakujących korzenie roślin. Właściwa pielęgnacja wrzosów obejmuje zakwaszanie gleby, korowanie jej oraz przycinanie kwiatów dopiero na wiosnę. Cięcie wiosenne sprawia, że roślina ładniej się rozrasta i piękniej kwitnie jesienią. Wrzosy nie są zbyt odporne na mróz, dlatego należy je osłaniać, najlepiej do tego nadaje się agrowłóknina.

Gwiazdy jesieni – astry

Tytuł nie jest przypadkowy, nazwa tych barwnych kwiatów pochodzi z języka greckiego i oznacza gwiazdę. Obecnie na rynku istnieje niezliczona ilość odmian astrów. Najczęściej występują one w tonacji niebieskiej i fioletowej, ale znajdziemy też białe i żółte okazy. Miejsce pod astry powinno być determinowane ich wysokością docelową, astry nowoangielskie to duże rośliny, czasami potrzebują podpory, stanowią doskonałe tło dla mniejszych roślin. Astry wymagają dużego nasłonecznia, dlatego nie sadzimy ich w sąsiedztwie drzew, aby nie wyciągały się w poszukiwaniu słońca. Nieco niższe są astry krzaczaste. Tworzą wspaniałe, barwne kępy, idealnie komponując się z wybarwiającymi się w tym okresie trawami.

Ozdobne kapusty

Dekoracyjne liście tych warzyw w szybkim tempie podbiły serca ogrodników i działkowców, nic w tym dziwnego, ponieważ są niezwykle urodziwe. Sinozielone liście na zewnątrz i jaskrawo różowe wewnątrz. Rośliny nadają się do uprawy w gruncie oraz w pojemnikach, stanowią wartość dekoracyjną nie tylko jesienią, ale też zimą. Najważniejsze jest jednak to, że uprawa ich jest niezwykle prosta. Ziemia może być nijaka, a zabiegi pielęgnacyjne znikome. Wymagają słonecznego stanowiska i umiarkowanego podlewania. Nadają się na obwódki oraz w zestawieniach florystycznych z innymi roślinami, trawami, wrzosami i astrami. Ostatnio można spotkać je jako alternatywna chryzantem na cmentarzach. Nie jest to głupi pomysł, ponieważ kapusta wytrzymuje mróz nawet do – 15 stopni Celsjusza.

Trawy ozdobne

Przebarwione jesiennymi kolorami lub pokryte zimowym szronem. Trawy ozdobne potrafią zachwycić. Na wietrze falują niczym morskie bałwany. Są doskonałym tłem dla innych roślin, sprawdzają się też jako solitery. Spotykane często w kompozycjach z jesiennymi kwiatami – z astrami, wrzosami, jeżówkami. Coraz częściej trawy sadzi się w miejskim, minimalistycznych aranżacjach. To doskonały wybór, ponieważ nie wymagają od posiadacza wiele wysiłku, raz posadzone rosną w jednym miejscu przez wiele lat.

Artykuł powstał przy współpracy z ogrodniczym sklepem internetowym sklep.poradnikogrodniczy.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments