Świecowanie uszu - czym jest ten zabieg i jakie daje efekty?

Świecowanie uszu – czym jest ten zabieg i jakie daje efekty?

Aktulności

Właściwa higiena uszu ma kluczowe znaczenie dla jakości słuchu. Usuwanie zalegającej woskowiny i zanieczyszczeń tradycyjnymi metodami, często okazuje się niewystarczające. Jedną ze skutecznych metod oczyszczania uszu, znaną od wieków, jest świecowanie uszu. Według zwolenników tego zabiegu pozwala on nie tylko efektywnie pozbywać się woskowiny, ale jest remedium na wiele innych problemów, jak migreny, przeziębienie, czy nawet stany stresowe.

Czym jest świecowanie uszu i kiedy warto skorzystać z zabiegu?

Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim nagromadzenie nadmiernej ilości woskowiny i zanieczyszczeń w uchu. Świecowanie uszu, zwane również konchowaniem, to metoda znana już w czasach starożytnych. Polega na rozpuszczaniu woskowiny oraz zalegających w uchu pyłów przy pomocy specjalnej świecy. Oprócz tego zabieg ma przynosić wiele innych korzyści, w tym pomagać w zwalczaniu przeziębienia, zawrotów głowy i migren. Zaleca się jego wykonywanie również przy schorzeniach związanych z zapaleniem zatok oraz szumach usznych. Sam zabieg jest dość prosty. Pacjent kładzie się na boku z odsłoniętym uchem, na którym przeprowadza się procedurę oczyszczania. Włosy i twarz osłania specjalny pokrowiec z wyciętym miejscem na ucho. Przed aplikacją świecy na małżowinę uszną nakłada się odrobinę kremu i masuje się ten obszar w celu pobudzenia krążenia. Następnie do przewodu słuchowego wkłada się świecę (nie więcej niż 1 cm wgłąb), która spala się do oznaczonego na niej miejsca. Po zakończeniu czynności ucho oczyszcza się wacikiem.

Jak wybrać dobre świece do uszu?

Świece do konchowania wykonane są najczęściej z naturalnych surowców, takich jak bawełna, czy len nasączonych pszczelim lub sojowym woskiem lub parafiną. Są puste w środku i mają zaznaczone miejsce, do którego mogą się bezpiecznie wypalać podczas zabiegu. Ich zasada działania opiera się na stworzeniu próżni i wytworzeniu ciepła, które rozpuszcza zalegające złogi woskowiny i brudu i wciąga je do pustego wnętrza świecy. Decydując się na przeprowadzenie zabiegu w domu, warto wybierać świece wykonane w 100% z naturalnych surowców. Dobrej jakości świece znajdziemy w aptekach czy profesjonalnych sklepach internetowych jak np. https://natureplace.pl. Świece takie mogą również zawierać specjalnie wyselekcjonowane zioła i olejki eteryczne, które w naturalny sposób będą wspierać proces oczyszczania.

Jakie efekty daje świecowanie uszu?

Fundamentalnym celem przeprowadzania zabiegu jest oczyszczenie kanału słuchowego z woskowiny, pyłów i bakterii. Świecowanie uszu przynieść może również ulgę w innych dolegliwościach takich jak zapalenie i bóle zatok, szumy w uszach, zawroty głowy i uporczywe migreny oraz zapalenie ucha środkowego. Dym ze świecy ma właściwości nie tylko oczyszczające, ale osuszające i wpływa stymulująco na wydalanie z kanału słuchowego bakterii, pyłów, pleśni i pasożytów. Co za tym idzie, poprawie może ulec ogólna kondycja organizmu. Ponadto mówi się również o wpływie konchowania na niwelowanie stresu, napięć i lęków. Co więcej, zabieg ma przynosić ulgę w infekcjach górnych dróg oddechowych, czyli gardła i nosa.

Świecowanie uszu w domu czy u profesjonalisty?

Zabieg oczyszczania uszu z wykorzystaniem specjalistycznych świec możemy z powodzeniem wykonać w domu. Musimy skorzystać oczywiście z pomocy drugiej osoby oraz przygotować wszystkie niezbędne do zabiegu przybory. Trzeba się zatem upewnić, że mamy pod ręką specjalne świece z wydrążonym środkiem, bagietę kosmetyczną, szklankę wody, w której ugasimy świece, ochronny ręcznik, krem oraz waciki do oczyszczania po zabiegu. Dobrze jest również zaopatrzyć się w niewielką wygodną poduszkę, dzięki której zabieg będzie przyjemniejszy. Ważne, aby po zabiegu powstrzymać się od moczenia głowy oraz ekspozycji na wiatr. Dla zabezpieczenia uwrażliwionych po zabiegu uszu warto zastosować watę. Przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, stosowaniu się do instrukcji i korzystaniu ze świec dobrej jakości, zabieg konchowania w domu jest w pełni bezpieczny. Możemy również zdecydować się na wykonanie go w gabinecie np. jeśli nie mamy nikogo do pomocy. Zabieg przeprowadzany jest przede wszystkim w gabinetach medycyny alternatywnej. Świecowanie uszu u naturoterapeuty to koszt rzędu 60 do 100 zł.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments