Promienniki podczerwieni jako ekologiczne źródło ogrzewania

Promienniki podczerwieni jako ekologiczne źródło ogrzewania

Polecane i promocje Polecane portale Prasóweczki

Stosowanie promienników podczerwieni do ogrzewania zawsze cieszyło się dużą popularnością. Ciepło jest emitowane bezpośrednio i równomiernie do pomieszczenia, co zapewnia komfort oraz brak przeciągów i zimnych punktów.

Czym jest promieniowanie podczerwone?

Promieniowanie podczerwone to fale elektromagnetyczne, które powstaje, gdy wytwarzane jest ciepło. Fale te są niewidoczne dla ludzkiego oka, ale mogą być mierzone za pomocą specjalnych kamer lub mierników. Wykorzystanie promieniowania podczerwonego jest stosowane do celów grzewczych od lat 80-tych XIX wieku, kiedy to stwierdzono, że wiele obiektów emituje energię podczerwoną.

Promienniki podczerwieni jako ekologiczne źródło ogrzewania

Promienniki na podczerwień – eko sposób na ogrzewanie?

Około 70% światowego zużycia energii przypada na ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie wody. Ponieważ dotyczy to w równym stopniu domów prywatnych, budynków komercyjnych i zakładów przemysłowych, skuteczna redukcja zużycia przyniesie korzyści wszystkim. Koszty ogrzewania można obniżyć nawet o 50% stosując wydajne promienniki podczerwieni w porównaniu z konwencjonalnymi metodami, takimi jak grzejniki parowe lub oporniki elektryczne. Aby osiągnąć takie oszczędności nie potrzeba żadnych dodatkowych technologii ani środków izolacyjnych, wystarczy zainstalować wysokiej jakości promiennik podczerwieni w domu lub budynku biurowym.

Promienniki podczerwieni są bardzo ekonomiczne w eksploatacji w porównaniu z konwencjonalnymi źródłami ogrzewania, takimi jak oporniki elektryczne czy grzejniki parowe. Wymagają one tylko około połowy ilości energii elektrycznej na metr kwadratowy, co może prowadzić do znacznych oszczędności. Na przykład, promiennik podczerwieni wytwarzający 12 kW mocy zużywa tylko 5 kWh/h, co odpowiada około 4 godzinom pracy standardowego domowego elektrycznego podgrzewacza wody (40L).

Czy promienniki podczerwieni wymagają skomplikowanej konserwacji?

Promienniki podczerwieni wymagają bardzo niewielkiej konserwacji, co czyni je idealnym rozwiązaniem dla biur, w których są stale włączane i wyłączane. Stanowią one również inteligentną alternatywę dla tradycyjnych metod, takich jak stosowanie dużych systemów centralnego ogrzewania wody lub nieefektywnych indywidualnych podgrzewaczy wody z ich długimi okresami gotowości i wysokimi kosztami eksploatacji.

Promienniki podczerwieni jako ekologiczne źródło ogrzewania

Zalety stosowania promienników podczerwieni jako systemu grzewczego

 1. Nie potrzeba żadnej dodatkowej technologii, aby osiągnąć oszczędności energii; wystarczy zainstalować wysokiej jakości promiennik podczerwieni w domu, budynku biurowym lub fabryce.
 2. Promiennik podczerwieni jest bardzo ekonomiczny w eksploatacji i utrzymaniu.
 3. Promienniki podczerwieni obniżają koszty ogrzewania nawet o 50% w porównaniu z konwencjonalnymi systemami grzewczymi, takimi jak oporniki elektryczne lub grzejniki parowe.
 4. Promienniki podczerwieni są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują szkodliwych związków CFC ani CO2 gazy
 5. Nie jest potrzebna dodatkowa izolacja, aby uzyskać oszczędności.
 6. Promienniki podczerwieni nie ogrzewają otaczającego powietrza, a jedynie przedmioty i osoby znajdujące się w pomieszczeniu zyskują od nich ciepło.
 7. Wysokiej jakości promienniki podczerwieni można stosować zarówno w domach, jak i mogą służyć do zastosowań komercyjnych i przemysłowych.
 8. Wymagają one tylko ułamka przestrzeni wymaganej przez grzejnik i nie ma potrzeby instalowania przewodów kominowych, ponieważ spalanie nie odbywa się wewnątrz grzejnika.
 9. Moc cieplna jest bardzo równomierna, prawie bez różnic temperatur pomiędzy podłogą a sufitem, w przeciwieństwie do wielu innych technologii, które wytwarzają gorące punkty w pobliżu sufitu.
 10. Nie ma zimnych przeciągów, jak w przypadku grzejników, ponieważ wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu ogrzewają się jednakowo od podczerwieni.
 11. Są one często znacznie cichsze niż inne systemy grzewcze, ponieważ wewnątrz grzejnika nie ma wentylatorów ani ruchomych części metalowych.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments