Pompy beczkowe to szeroka gama urządzeń, które odznaczają się różnymi parametrami technicznymi. Dzięki temu mogą być stosowane do transportu mediów o różnych właściwościach fizycznych i chemicznych. Na jakie parametry należy zatem zwrócić uwagę przy wyborze pompy beczkowej, aby nadawała się ona do planowanego zastosowania? Jak w ogóle wygląda budowa pompy beczkowej? I dlaczego jest ona tak uniwersalnym urządzeniem?
Spis Treści
Konstrukcja pompy do beczek
Uniwersalność pompy beczkowej wynika przede wszystkim z jej budowy. Zazwyczaj jest to bowiem urządzenie o konstrukcji modułowej, gdzie rura ssąca z wałem roboczym jest odłączana od korpusu urządzenia.
W ten sposób pompa do beczek w zależności od materiału wykonania elementu roboczego, który wchodzi w bezpośredni kontakt z transportowanym medium, może być wykorzystywana zarówno do transportu substancji neutralnych, jak i reaktywnych chemicznie.
Przy czym pompy do beczek mogą pompować zarówno mniej, jak i bardziej lepkie media. Oprócz tego pompy beczkowe są wyposażone w węża, przez który medium zostaje przesłane do innego pojemnika oraz pistolet nalewowy.
Pompy do beczek – materiał budowy
O tym, z jakiego rodzaju medium może współpracować konkretna pompa do beczek, decyduje materiał jej wykonania. I w ten sposób pompy beczkowe do cieczy agresywnych wykonane są zazwyczaj z:
-
- PP
- PVDF
- hastelloy-c
- stal nierdzewna
Tego typu urządzenia określa się również jako beczkowe pompy chemoodporne. Natomiast pompy do zastosowania z neutralnymi mediami zazwyczaj są wykonane:
- z aluminium
- ze stali
Kolejnym istotnym parametrem pomp beczkowych jest typ silnika. Jakie mamy do wyboru?
Pompy do beczek i rodzaje silników
Napędem pompy beczkowej może być silnik elektryczny lub pneumatyczny. W obu przypadkach mamy do wyboru różne moce silnika, co wpływa bezpośrednio na wydajność pompy. Oba typy silników są dostępne również w wersji z ochroną przeciwwybuchową ATEX. Takie zabezpieczenie jest niezbędne w przypadku transportu cieczy łatwopalnych.