Podkład malarski - na jakie kryteria zwrócić uwagę?

Podkład malarski – na jakie kryteria zwrócić uwagę?

Polecane i promocje

Podkład malarski to produkt, bez którego malowanie modelu może okazać się prawdziwą katorgą. Jak spośród wielu dostępnych na rynku opcji wybrać tą najlepszą? Jaki podkład będzie pasował do twojego modelu? Oto cztery kryteria, które powinieneś wziąć pod uwagę, szukając „podkładu idealnego”.

Wytrzymałość

Model już sklejony, a ty masz przeczucie, że mogłeś przeoczyć jakieś nieestetyczne detale, np. pozostałości po szpachlowaniu, przegapione nadlewki i inne nierówności? W takiej sytuacji postaw na podkład malarski o twardszej strukturze, a więc i większej wytrzymałości. Taką cechę mają produkty na bazie lakieru. Podkłady tego typu pozwolą ci na skorygowanie ewentualnych niedopatrzeń. Chwyć w dłoń pilnik lub papier ścierny i zeszlifuj nierówności – dzięki temu finalnie model będzie nieskazitelny!

Tworzywo

Musisz pamiętać, że różne tworzywa będą w różny sposób reagować na kontakt z podkładem malarskim. Jeżeli pracujesz z modelami metalowymi, plastikowymi bądź żywicznymi, raczej możesz być spokojny – w tym przypadku niezależnie od tego, jaki podkład wybierzesz, wszystko powinno ze sobą współgrać.

Sytuacja jest jednak zgoła odmienna, jeśli chcesz przygotować do malowania elementy ze spienionego PCV, styroduru czy płyty piankowej, np. dioramy. Istnieje spore ryzyko, że te tworzywa będą niewłaściwie reagować na styczność z niektórymi podkładami. Jako przykład posłużyć może płyta piankowa topiąca się pod wpływem pomalowania podkładem malarskim na bazie lakieru. Podobnie zachowa się zarówno pianka, jak i styropian, jeśli nałożymy na nie warstwę podkładu w sprayu. Aby uniknąć zniszczenia elementów dioramy, do jej przygotowania przed malowaniem wybierz podkład akrylowy, który będzie najbezpieczniejszą z możliwych opcji.

Gradacja

Podkład daje ci możliwość uzyskania różnych faktur na malowanych powierzchniach. Od jego gradacji zależy, czy po naniesieniu produktu dana część modelu będzie idealnie gładka, czy bardziej chropowata. Warto jest więc zastanowić się, jaki efekt będzie bardziej adekwatny do twojego modelu. Przykładowo malując dowolny czołg, dobrze byłoby osiągnąć chropowatą powierzchnię, która imitowałaby fakturę płyty pancernej. W tym celu wybierz podkład malarski o małej gradacji – im będzie ona niższa, tym bardziej szorstkie wykończenie uda ci się uzyskać.

Z kolei podkłady malarskie o wysokiej gradacji będą doskonałe np. w pracy nad modelami samolotów i samochodów. Dzięki nim po pokryciu pojazdu farbą otrzymasz bardzo równą powierzchnię, która da ci efekt gładkiej tafli koloru.

Warunki pracy

Pamiętaj, że podczas pracy nad modelem powinieneś zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, w związku z czym wybór podkładu jest zależny również od tego, jakie są warunki w twojej pracowni.

Jeśli twoje stanowisko modelarskie nie jest wyposażone w odciąg lub nie ma dobrej wentylacji, powinieneś wybrać podkład akrylowy. Oprócz sporego komfortu podczas ich stosowania cechują się one bezwonnością – właśnie dlatego najlepiej sprawdzą się w takich warunkach.

Swego rodzaju przeciwieństwem podkładów akrylowych są podkłady na bazie lakieru. Choć cechuje je duża wytrzymałość i krótki czas wysychania, mają jeden znaczący mankament: intensywny, drażniący zapach. Aby móc z nich korzystać, musisz więc zadbać nie tylko o maskę zabezpieczającą, ale również o bardzo dobrą wentylację pomieszczenia, a najlepiej o specjalną komorę do pracy.

Wszystkie te aspekty są bardzo ważne przy wybieraniu podkładu malarskiego. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, z pewnością uda ci się dobrać produkt, który pozwoli ci uefektywnić malowanie. Skończony model odwdzięczy ci się perfekcyjnym wyglądem za czas poświęcony na wybór odpowiedniego podkładu – wierz nam.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.mojehobby.pl

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments