Plusy i minusy posiadania samochodu

Plusy i minusy posiadania samochodu

Prasóweczki

Obecnie w Polsce większość gospodarstw domowych posiada, co najmniej jeden samochód. Badania statystyczne pokazują, że zdecydowanie więcej aut jest na wsiach. Wśród mieszkańców terenów wiejskich posiadanie samochodu deklaruje 90% badanych. Natomiast w miastach wartości te oscylują wokół 70%. Wszystko to jednak pokazuje, że nasz rynek ciągle nie jest nasycony i należy spodziewać się kolejnych przyrostów ilości samochodów.

Dlaczego warto mieć własny samochód?

Osoby, które do tej pory obywały się bez samochodu często bardzo długo rozważają decyzję o jego zakupie. W takich grupach społecznych panuje wiele fałszywych wyobrażeń na temat posiadania samochodu, dlatego trudno jest się zdecydować na ten pierwszy zakup i zmianę stylu życia. Tymczasem okazuje się, że samochód mieć zdecydowanie warto. Za posiadaniem auta przemawiają przede wszystkim wygoda i niezależność. Mówiąc o wygodzie nie mamy tutaj na myśli braku aktywności fizycznej. Chodzi przede wszystkim o to, że mając swój samochód możemy przewozić ciężkie i kłopotliwe przedmioty. Jest on, więc niezastąpiony na zakupach, bo zwalnia nas z noszenia ciężarów a ponadto pozwala szybko dojechać tam gdzie jest taniej i większy wybór. Możemy szybko i bezproblemowo przemieszczać się w miejsca, które są za bardzo oddalone by chodzić pieszo.

Mając auto pojedziemy na basen, do znajomych, do kościoła czy na działkę. Bardzo przydaje się także w czasie wyjazdów turystycznych. Takie wakacje są po prostu dużo przyjemniejsze i ciekawsze niż wyjazd autobusem czy pociągiem. Mając swój samochód na urlopie zobaczymy więcej atrakcji, bo dojedziemy wszędzie i o każdej porze. To właśnie podróżowanie o nietypowych porach samochodem jest bardzo ważne. Dzięki temu można jeździć do pracy w dowolne miejsce i o każdej porze, na przykład na nocną zmianę. Gdy jesteśmy z towarzyską wizytą u znajomych również nie musimy nerwowo patrzeć na zegarek, bo własnym samochodem możemy wracać nawet w środku nocy. Warto także wspomnieć o ogromnej zalecie, jaką jest brak konieczności znoszenia niedogodności pogodowych. Gdy mamy auto nie stoimy na przystanku w deszczu, w upale, na mrozie czy na wietrze. Nie musimy też nigdzie iść w taką pogodę i to jest niewątpliwy atut.

Minusy posiadania samochodu

Posiadanie auta oprócz licznych zalet niesie także pewne niedogodności. Przede wszystkim trzeba mieć pieniądze żeby w ogóle takie auto nabyć. W czasie użytkowania trzeba ponosić niemałe koszty jego posiadania, czyli: paliwo, naprawy w warsztacie, wymiana opon, ubezpieczenia, opłaty parkingowe, mandaty, wynajem garażu. Posiadanie auta wymaga tez poświęcenia trochę czasu na czynności z nim związane a więc zakup płynów, tankowanie, mycie, odprowadzanie do garażu. W ostatnich latach szczególnie uciążliwym minusem staje się nieustanne stanie w korkach. Poza tym, jeśli ktoś posiada drogi samochód może obawiać się kradzieży. Są też osoby, które bardzo stresują się jazdą samochodową, bo obawiają się spowodowania wypadku. Wszyscy, którzy nie do końca są przekonani do posiadania auta mogą obecnie korzystać z licznych możliwości wypożyczania samochodów.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą fastserv.pl – warsztatem samochodowym z Poznania.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments