… człowiek tylko leżałby i spał. Jesień nastraja nas nieco nostalgicznie. Kończy się lato, kwiaty przekwitają, zieleń zmienia kolor na ciemny, stopniowo szarzejący i wszystko staje się bure, smutne i nijakie. Zanim jednak schowamy się w domach i skryjemy pod kołdrami, warto wykorzystać ostatnie ciepłe dni do delektowania się urokami tej pięknej pory roku.
Piękne barwy jesieni w ogrodzie.
Oczywiście, trzeba o nie zadbać wcześniej i planując ogród, skupić się na roślinach kwitnących od wczesnej wiosny do końca października, a nawet dłużej.
• róż w ogrodzie wygląda niezwykle ciekawie. Zestawienie ciemnej zieleni trawników, brązu ziemi i szarości jesiennej poświaty daje niezwykły efekt wizualny. Roślin w kolorach różu jest sporo.
– jesienne róże i fiolety astrów.
Większość astrów stanowią rośliny jednoroczne, lecz coraz częściej można kupić astry wieloletnie. Nieprzypadkowo druga nazwa astrów to marcinki, ponieważ kwitną w październiku, w okolicach imienin Marcina. Im więcej astrów, tym bardziej bajkowy ogród.
– wrzosy.
Kolor wrzosowy to coś między różem a fioletem. Odcieni jest mnóstwo. Od bladoróżowych, przez mocny fiolet aż po czerwono – biskupi. Wrzosy można stawiać w donicach na tarasie, ale też tworzyć z nich kwitnące kępy, a w połączeniu z astrami wyglądają przepięknie.
– kapusta ozdobna.
Kapusta, która nie zawiązuje się w głowy. Zielone liście na obrzeżach stopniowo przechodzą we fiolet i róż. Pieknie wygląda na rabatach i sadzona wzdłuż ścieżek i chodników.
– zimowity, czyli jesienne krokusy.
Kielichowate, różowe kwiaty wyrastają wprost z podziemnych bulw.
– różowe rozchodniki.
Mało wymagające, wieloletnie rośliny kwitną aż do późnej jesieni. Wyglądają jak różowy kobierzec w naszym ogrodzie.
• wszystkie kolory świata w jednym ogrodzie.
Jesień to feeria niezwykłych, ciepłych barw. Jest wiele roślin, które obsypią kolorami nasze jesienne ogrody.
– ognik szkarłatny.
To wspaniała roślina, która ozdabia ogród przez cały rok. Wiosną kwitną na biało, latem zdobią pięknymi liśćmi, które utrzymują się aż do zimy razem z owocami, małymi, pomarańczowymi lub żółtymi kulkami.
– dalie, czyli królowe jesieni.
Niezwykłe, pełne kwiaty o niezwykłych barwach. Białe, żółte, pomarańczowe, różowe, czerwone dalie ożywią każdy smutny kąt jesiennego ogrodu.
– jarzębina.
Wiosną kwitnie na biało, jesienią owocuje na czerwono, pomarańczowo lub żółto. Zebrane w szerokie grona owoce wyglądają niezwykle malowniczo.Są również zdrowe i wykorzystywane do robienia przetworów.
– jesienne wysokie trawy.
Najpiękniej wyglądają jesienią. Pióropusze traw jesiennych pięknie się kołyszą w rytm łagodnych i nawet silnych wiatrów.Mają kolory białe, mlecznoszare, żółtawe, wpadające w róż i czerwień.
– głóg.
Ostre, kujące, błyszczące, twarde zielone liście i mocno czerwone owoce głogu są symbolem bożonarodzeniowych świąt. Nasze ogrody zdobią aż do grudnia.
– miechunka.
Kolejna piękna roślinna jesienna. Owoce miechunki wyglądają jak rozdęte, podłużne, mocno pomarańczowe pergaminowe poduszki. Miechunka ładnie wygląda na płotach i odrodzeniach.
– dzikie wino, czyli winobluszcz.
Szybko rośnie, wspaniale się rozkrzewia, stanowi niesamowitą ozdobę ścian budynków, ogrodzeń i starych drzew. Jesienią liście nabierają niezwykłych kolorów.
Zanim więc, kierowani wierszem K.I Gałczyńskiego udamy się w drzemkę, znajdźmy czas na delektowanie się pięknymi barwami jesieni w ogrodzie. Drzemka też jest możliwa, wystarczy na taras lub do ogrodu wystawić leżak, otulić się ciepłym kocem i wypić kubek gorącej czekolady.
Autor Współautorem publikacji jest Poradnik Ogrodniczy – największy portal ogrodniczy w Polsce. |