Spis Treści
Nadciśnienie śródczaszkowe jest źródłem bardzo nieprzyjemnych bólów głowy. To nieleczone schorzenie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji.
W jaki sposób dochodzi do nadmiernego wzrostu ciśnienia śródczaszkowego?
Objawy nadciśnienia śródczaszkowego
Nadciśnienie śródczaszkowe, zwane również jako nadciśnienie wewnątrzczaszkowe oraz obrzęk mózgu to stan podwyższonej normy ciśnienia w głowie. Zaburzenia ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego doprowadzają do ucisku w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, który powoduje pogarszający się stan organizmu.
W zależności od wysokości nadciśnienia występują różne objawy. W początkowych fazach są one ledwo dostrzegalne jednak z czasem przybierają na sile.
Narastanie ciśnienia powoduje bardzo mocny ból głowy, senność, sztywność karku, nudności, zaburzenia świadomości oraz równowagi, niekiedy drgawki. Skutkiem jest również obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, który prowadzi do zaburzenia widzenia. Może występować podwójne widzenie lub zaburzenia postrzegania przestrzennego.
Na skutek czego powstaje nadciśnienie środkowoczaszkowe?
Nadciśnienie śródczaszkowe powstaje na skutek patologicznych stanów w organizmie, do których zalicza się m.in:
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
- wodogłowie oraz wrodzone wady
- neuroinfekcje
- guzy mózgu
- obrzęk powstały na skutek urazu mechanicznego
Każdy z nich powinien zostać skonsultowany ze specjalistami, którzy zlecają odpowiednie badania oraz wytyczają terapię medyczna.
W przypadku kiedy nie stwierdzone są wyżej wymienione nieprawidłowości, a objawy utrzymują się przez dłuższy czas występuje idiopatyczne nadciśnienie śródczaszkowe. Ten stan zwiększonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego nie jest naturalny i stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka, dlatego należy wdrożyć niezwłocznie leczenie.
Leczenie schorzenia
Nieleczone nadciśnienie śródczaszkowe prowadzi do poważnych konsekwencji. Przy występowaniu jakichkolwiek z objawów lub stwierdzeniu wad zaleca się wykonanie tomografii głowy oraz rezonansu magnetycznego rozszerzonego o badania laboratoryjne.
Podwyższone ciśnienie śródczaszkowe powoduje liczne powikłania. Istnieje duże ryzyko trwałych uszkodzeń mózgu, które skutkują różnym stopniem niepełnosprawności, w ekstremalnych sytuacjach również śmiercią. Przez zbyt duże ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego dochodzi do ataku układu nerwowego.
Leczenie odbywa się poprzez początkowe wyeliminowanie skutków nadciśnienia, a następnie wprowadzenia leków zmniejszających obrzęk. W niektórych wypadkach konieczne będzie przeprowadzenie tzw. chirurgicznego odbarczania.
źródło: https://e-recepta.net/blog/nadcisnienie-srodczaszkowe-przyczyny-objawy-leczenie/