Kołobrzeg jest gminą wiejską założoną w 1972 roku. Znajduje się w północno-zachodniej Polsce, województwie zachodniopomorskim, powiecie kołobrzeskim. Mieści się w zakresie Pobrzeża Szczecińskiego i Pobrzeża Koszalińskiego. Gmina dana istnieje ponadto na terenie Wybrzeża Trzebiatowskiego, nad Morzem Bałtyckim. Jej rozmiar charakteryzują lasy, wzniesienia oraz rzeki: Parsęta – która modna jest wyjątkowo dla kajakarzy, oraz Błotnica i Dębosznica wchodzące do jeziora Resko Przymorskie.
Łączna powierzchnia ludy to prawie 144 kilometry kwadratowe. Użytki rolne stanowią 69% terenu, natomiast lasy 11%.
Gmina na prostym terenie utworzyła 22 sołectwa – jednostki pomocnicze: Błotnica, Bogucino, Bogusławiec, Budzistowo, Drzonowo, Dźwirzyno, Głowaczewo, Grzybowo, Karcino, Kądzielno, Korzystno, Niekanin, Nowogardek, Nowy Borek, Obroty, Przećmino, Rościęcino, Samowo, Sarbia, Stary Borek, Stramnica, Zieleniowo.
Przez gminę są drogi wojewódzkie numer 102 i 162.
Według znanych z 2018 roku gminę Kołobrzeg zamieszkuje 10 944 osób, 76 osób na kilometr kwadratowy. 5581 stanowią kobiety.
Gospodarka na terenie gminy obejmuje głównie sektor turystyczny, rolnictwo, przetwórstwo rybne, i własną działalność gospodarczą. Saldo migracji ludności w wieku produkcyjnym na rok 2018 wynosiło 6964, natomiast liczba zarejestrowanych bezrobotnych 98, z czego 55% były kobiety.
Najbardziej zauważalne i jasne w gminie wartości to stronie nadmorskie – Grzybowo i Dźwirzyno, jakie w sezonie wakacyjnym stanowią główne skupiska turystów, stąd też przedstawia je znaczna liczba restauracji, hoteli i nowych środków przeznaczonych raczej do użytku wczasowiczów. Gmina posiada znacznie do zaoferowania rowerzystom – na jej gruncie wydobywa się rowerowy szlak turystyczny – „Szlak Orlich Gniazd”, zawierający wszystkie niezbędne dla czerpiących spośród niego urządzenia takie jak tablice informacyjne, zadaszenia chroniące przed deszczem i pola do odpoczynku.
Do kołobrzeskich zabytków zdają się między innymi: historyczna zagroda młyńska w Błotnicy, budynek dawnej szkoły w Bogucinie, kaplica p.w. św. Jana w Budzistowie – jedna z najstarszych świątyń w sektorze (1222 r.), dom w Drzonowie, Upamiętnienie II wojny światowej – na miejscu, w jakim spotykam się obelisk z ciosów granitowych, środkowej części ul. Szczecińskiej, w dniach 15 do 18 marca 1945 r. otrzymywało się stanowisko grupy dowództwa sztabu I Dywizji artylerii przeciwlotniczej.
Funkcję wójta gminy Kołobrzeg sprawuje Włodzimierz Popiołek. Jego poprzednikiem był Tadeusz Kowalski, który swój urząd sprawował przez 20 lat z 1994 roku.
W sklep Rady Gminy Kołobrzeg wchodzą: Członek Komisji ds. Publicznych i członek Komisji Rewizyjnej – Iwona Adamusiak-Kutrowska, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Chabaj, Przewodniczący Rad Skarg, Wniosków i Petycji i Członek Komisji Rewizyjnej – Tomasz Czechowicz, Członek Komisji ds. Społecznych, Członek Komisji Rewizyjnej i Członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Miron Duńczak, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Filipowicz, Członek Komisji ds. Publicznych i Członek Komisji, Skarg, Wniosków i Petycji – Mirosława Folta, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Bartosz Góral, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Kołobrzeg, Przewodniczący Rad Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Tomasz Królikowski, Członek Komisji ds. Publicznych i Członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Czesław Krupiński, Przewodnicząca Rad ds. Społecznych – Anna Matejak, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa – Krzysztof Najmanowicz, Przewodniczący Rady Gminy – Julian Nowicki, Członek Komisji Gospodarki, Budżetu i Rolnictwa i Członek Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Tomasz Szafrański, Członek Komisji Rewizyjnej i Członek Komisji ds. Społecznych – Zygfryd Zygowski.
W 1996 roku gmina Kołobrzeg podpisała zgodę z niemiecką gminą Ferdinandshof znajdującą się w powiecie Vorpommern-Greifswald. W jej ramach rozgrywa się integracja w obszarze kultury, oświaty oraz sportu.
zobacz również Gmina Kołobrzeg