Miedź chłodnicza - do czego jest wykorzystywana?

Miedź chłodnicza – do czego jest wykorzystywana?

Warto przeczytać

Określenie miedź chłodnicza odnosi się do pierwiastka chemicznego o symbolu Cu, który jest wykorzystywany w sektorze chłodniczym. Branża chłodnicza szczególnie mocno upodobała sobie miedź, ze względu na jej właściwości.

Do czego stosowana jest miedź chłodnicza?

Najbardziej popularnymi produktami wykonywanymi z miedzi są bez wątpienia rury miedziane. Cechują się one bowiem dużą odpornością na zjawisko korozji oraz na działanie promieni słonecznych. Charakteryzują się również wysoką szczelnością antydyfuzyjną, czyli nie przepuszczają gazów.

Miedź jest wykorzystywana również do produkcji innych komponentów. Są to m.in.:

  • miedziane złączki,
  • trójniki,
  • kapilary,
  • zawory serwisowe,
  • akumulatory cieczy,
  • filtry odwadniacze.

Powyższe komponenty to niezbędne elementy każdej instalacji chłodniczej i klimatyzacyjnej.

Norma PN-EN 12735-1

Norma PN-EN 12735-1 określa parametry jakie muszą spełniać rury miedziane wykorzystywane w chłodnictwie i klimatyzacji. Określa również rodzaje połączeń rur oraz inne niezbędne parametry techniczne. Pełna nazwa normy to „Miedź i stopy miedzi – Rury okrągłe bez szwu stosowane w instalacjach klimatyzacyjnych i chłodniczych”.

Obróbka i gięcie

Obróbka i gięcie rur miedzianych to proces, który odbywa się na nowoczesnych maszynach CNC umożliwiających powtarzalne i dokładne wykonywanie określonych wcześniej elementów. Oprócz gięcia i cięcia rur, bardzo ważnym procesem jest endforming, czyli formowanie końcówek. Podczas etapu endformingu końcówki rur miedzianych są roztłaczane i kielichowane, dzięki czemu możliwe jest łączeniu rur np. poprzez lutowanie.

Rury miedziane stosowane są w chłodnictwie, klimatyzacji, wykorzystywane są do produkcji wymienników chłodniczych. W zależności od miejsca i wykonywanych zadań mogą różnić się od siebie kształtem i wyglądem, jak np. rury w otulinie. Znajdują one zastosowanie w systemach klimatyzacyjnych – otulina zapewnia odpowiedni poziom wentylacji.

Obróbka i gięcie rur miedzianych, a także duża dostępność wszystkich komponentów chłodniczych w jednym miejscu – to wyróżnia AiFO, czyli czołowego producenta i dystrybutora komponentów i rozwiązań do urządzeń chłodniczych.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments