Mazury aktywne

Mazury aktywne

Artykuł Miesiąca

Dużej grupie osób szukających miejsc do wakacyjnego wypoczynku Mazury kojarzą się głównie z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi i jednocześnie z turystyką masową. Chociaż, nad jeziorami trudno jest nie być aktywnym. Niemało jest jednak takich miejsc na Mazurach, gdzie postawiono na turystyką aktywną i kwalifikowaną.

Nie tylko dla szukających zacisza

Mazury są nie tylko dla szukających zacisza i spokojnego wypoczynku, ale również dla odkrywców i miłośników trekkingu. Ostatnie lata pokazały, że w tym regionie jest wiele tajemniczych miejsc, na przykład pozostałości po niemieckich umocnieniach z II wojny światowej. Przykładem mogą być Mamerki – bunkry, w których szukano bursztynowej komnaty. Co prawda komnaty szukano bezskutecznie, ale jednocześnie natrafiono na inne, ciekawe ślady.

Również w ostatnich latach dokonano rekonstrukcji (w tym również cyfrowej) kilku części kwatery Hitlera w Gierłoży pod Kętrzynem. Tu również natrafiono na ślady nieznanych dotąd pomieszczeń.

Niejako od początku odkrywana jest kwatera wojsk Luftwaffe pod Gołdapią w północno-wschodniej części Mazur, skąd kierowana atakami lotniczymi na Związek Radziecki. Tu prawdopodobnie znajdowała się hamownia do silników odrzutowych. Wzrosło zainteresowanie mediów tym miejscem.

Aktywnie w mazurskiej agroturystyce

Z początkiem nowego tysiąclecia na Warmii i Mazurach dało się zauważyć zwiększenie zainteresowania działalnością agroturystyczną, co łączyło się nierzadko z inwestowaniem w ziemię popegeerowską. Chociaż część gospodarstw agroturystycznych powstawała na bazie niewielkich gospodarstw rolnych.

Na początku działalność taka sprowadzała się głównie do zabezpieczenia bazy noclegowej mieszczuchom szukającym zacisza. Jednak szybko ich oferta poszerzyła się również o elementy turystyki aktywnej. Zarządzający gospodarstwami proponują nie tylko wycieczki, ale również warsztaty, spotkania terapeutyczne oraz wydarzenia kulturalne. Z tym wiążą się nawet duże przedsięwzięcia o charakterze ogólnopolskim promujące lokalny produkt kulinarny lub rzemieślniczy.

Bywają też gospodarstwa agroturystyczne dysponujące kilkusethektarową powierzchniową, czego przykładem może być „Bezkrwawy safari” w Szeskich Wzgórzach. Turyści mogą tu między innymi obcować z dzikimi zwierzętami.

Pamiętajmy o zimie

Wyprawę na Mazury warto jest również zaplanować zimą, zwłaszcza kiedy jest śnieg. W Szeskich Wzgórzach (w Gołdapi) znajduje się Piękna Góra z centrum narciarstwa zjazdowego. Jeden ze stoków zjazdowych liczy około 600. Można skorzystać z kolei krzesełkowej i wyciągów orczykowych. Ponadto w pobliskim Lesie Kumiecie w styczniu odbywa się narciarski „Międzynarodowy Bieg Jaćwingów”.

Zatem, jeśli na Mazury to nie tylko nad jeziora.

Zainwestuj w ziemię na Mazurach: RodzinneInwestycje.pl

Fot.: Zygfryd Słapik

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments