Jesień to piękna pora roku, która wielu osobom kojarzy się ze zwolnieniem tempa i przygotowywaniem się do zimy. Tymczasem jesienią w ogrodzie trzeba wykonać mnóstwo ważnych i niezbędnych prac.
Spis Treści
Wrzesień w ogrodzie
Wrzesień to dobry czas by posadzić wszelkie cebule i bulwy. Przed tym zabiegiem trzeba oczywiście w sposób przemyślany ustalić ich stanowisko o odpowiednim nasłonecznieniu. W tym okresie dobrze jest także przygotować kompost. Jego składnikami będą liście, trawa oraz pędy krzewów. Wrzesień to czas, kiedy można wysiać kwiaty wieloletnie takie jak fiołki czy malwy. Z kolei rośliny, które lubią ciepło pod koniec września trzeba będzie przenieść do pomieszczeń. Można w tym czasie również zadbać o zasadzenie kwiatów takich jak fuksja czy pelargonia pędowa. We wrześniu odbywają się zbiory wielu odmian jabłek, gruszek oraz śliwek. To także idealny czas na to by zebrać orzechy oraz warzywa takie jak: selery, marchew, buraki, cebula i ziemniaki. Jesienią dobrze jest także wysiać do doniczek zioła do korzystania zimą. Jeśli chodzi o prace porządkowe to należy regularnie zgrabiać opadające liście, podlać drzewa i krzewy przed zimowym spoczynkiem i gruntownie uporządkować cały ogród. Wrzesień to odpowiedni czas do to tego by przyciąć żywopłot oraz drzewo orzecha włoskiego.
Październik w ogrodzie
W październiku warto przesadzić drzewa owocowe oraz krzewy takie jak na przykład różę. Ważne prace znajdą się także w ogrodzie kwiatowym. Dopóki ziemia nie będzie zamarznięta możliwe jest sadzenie cebulek kwiatowych. W październiku można pozbierać nasiona z kwiatów letnich i odłożyć je, żeby się wysuszyły aż do wiosny. Jeśli mamy w ogrodzie rośliny doniczkowe wrażliwe na mróz to w tym czasie należy je na zimę wynieść do nieco cieplejszych pomieszczeń. Wykopujemy także bulwy kwiatów takich jak begonie i dalie, bo nie są to rośliny mogące zimować w gruncie. Gatunki roślin szczególnie wrażliwych w tym czasie przykrywamy gałęziami.
Gatunki kwiatów, które kwitną w miesiącu październiku to: astry, cynie, gazanie, aksamitki, złocienie, portulaki, nasturcje i pelargonie. W tym czasie pięknie kwitną także krzewy: hibiskusy, hortensje i wrzosy.
W październiku groźne mogą okazać się zarodniki chorób obecne na opadłych liściach. W ten sposób na wiosnę rozpocząć się mogą infekcje u młodych roślin. Trzeba, więc skrupulatnie i regularnie usuwać liście i następnie je palić. Żeby przyspieszyć proces ich rozkładu można użyć mocznika.
Listopad w ogrodzie
W ostatnim miesiącu jesieni trzeba przede wszystkich ochronić rośliny ogrodowe przed mrozem. Szczególnie wrażliwe na mróz są lilie, hibiskusy, azalie i bambusy. Należy je poprzykrywać warstwą słomy albo świerku. Z kolei róże na zimę powinny być okopcowane. W latach, gdy listopad nie jest bardzo zimny można posadzić drzewa uważane za odporne na mróz oraz krzewy owocowe. Dopuszczalne jest także sadzenie bylin natomiast z ich przycinaniem należy poczekać do wiosny. Jeśli wcześniej nie została przekopana gleba to listopad będzie ostatnim na to momentem. Nie można też zapomnieć o zabezpieczeniu narzędzi i sprzętu ogrodniczego przed mrozami. Listopad, choć zimny to nadal jest pięknym czasem w ogrodzie bo kwitną wtedy chryzantemy i kapusty ozdobne. Pięknie w listopadzie prezentują się także berberysy.
Autor artykułu Artykuł został przygotowany przy współpracy z marką www.target.com.pl – producentem produktów ogrodniczych. |