Jak zacząć regularnie ćwiczyć w domu - najlepsze sposoby

Jak zacząć regularnie ćwiczyć w domu – najlepsze sposoby

Warto przeczytać

Planujesz rozpocząć ćwiczyć, jednak zawsze znajdujesz jakąś wymówkę?  Cały czas mówisz sobie: od jutra? Z tego tekstu dowiesz się, jak zacząć regularnie ćwiczyć w domu. Niekiedy trzeba pomóc własnej motywacji odpowiednim podejściem czy sposobami.

Dlaczego warto ćwiczyć w domu

 

W dzisiejszych czasach chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że regularne ćwiczenia są nie tyle, ile wskazane, ale niezbędne, jeżeli chcemy jak najdłużej cieszyć się sprawnością fizyczną i młodym wyglądem. Badania naukowe potwierdzają, że aktywność fizyczna i zdrowa dieta redukuje stres czy występowanie chorób serca oraz poprawia ciśnienie krwi i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

Oprócz zdrowotnych aspektów do tego dochodzi cała masa innych czynników, takich jak organizacja czasu. Regularne ćwiczenia sprawiają, że życie staje się bardziej uporządkowane. Zaczynasz od planowania treningów i znajdywania czasu na nie, a później przekłada się to na całe życie.

Jak rozpocząć treningi w domu

Skoro wiemy już, dlaczego wato ćwiczyć w domu, nadszedł czas zastanowić się, jak zacząć to robić. Większość z nas prokrastynuje najmniejsze zadania, a zachowanie regularności w życiu, to nie lada wyzwanie.

Planuj treningi do przodu

 

Tak jak planujesz spotkania ze znajomymi, czy swój dzień w pracy, zaplanuj swój trening. Najlepiej, żeby zaplanować go i wprowadzić w życie jak nową rutynę. Masz czas w poniedziałki przed pracą? Świetnie, jest to idealny dzień na trening. Na początek dobrym rozwiązaniem będzie rozpisanie treningu w telefonie (możesz użyć do tego specjalnej aplikacji) lub na papierze w notatniku.

Zrób kurs online

Nie wiesz, od czego zacząć i jesteś zagubiony w nadmiarze informacji? Zostań sam dla siebie trenerem personalnym. Online’owy kurs trenera pozwoli CI zdobyć i usystematyzować wiedzę, a co za tym idzie, zdobędziesz pewność, czy dobrze planujesz swoje treningi. Więcej wiedzy, to zawsze więcej motywacji do działania.

 

Przygotuj przestrzeń na trening

 

Czasem mieszkania nie są zbyt przyjazną przestrzenią na trening. Odpowiednia ilość miejsca jest niezbędna do odbycia treningu. Sprawdź, czy możesz swobodnie wykonywać ruchy. Jeżeli przestrzeń jest za mała, spróbuj wygenerować więcej miejsca, przez przesunięcie mebli albo wybrania innego pokoju. Żeby zacząć ćwiczyć nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, jednak sprawdź, czy posiadasz ten podstawowy. W jego skład wchodzą: wygodne ubranie, buty do ćwiczeń i mata. Opcjonalnie możesz wyposażyć się w: hantle, gumy do ćwiczeń, obciążniki na kostki, czy roller do masażu.

Samodyscyplina

 

W przypadku regularnego ćwiczenia w domu bardzo ważnym elementem jest samodyscyplina. W tym wypadku nie licz na motywację. Może w pierwszych tygodnia ćwiczenia motywacja pozwoli CI na regularność, jednak później słabnie. Z tego względu najlepiej wyrobić sobie nawyk i pilnować dyscypliny. Spraw, by Twoje treningi stały się priorytetem. Nie szukaj wymówek, a spotkania z przyjaciółmi umawiaj w innych terminach. Niech trening stanie się pierwszeństwem.

Korzystaj z materiałów na Youtubie

Na Youtube znajdziesz bardzo dużo materiałów, które pozwolą Ci na swobodne ćwiczenia w domu z małą ilością dodatkowych narzędzi. Przy okazji ćwiczenie z trenerem nawet w takiej formule sprawi, że nie będziesz chciał poddać się w połowie treningu. Kiedy usłyszysz motywujące zdania po drugiej stronie ekranu, z pewnością odzyskasz siły, jeżeli zwątpisz, w to co robisz. Przy okazji nagrania pomogą CI skorygować błędy, jakie możesz popełniać podczas ćwiczeń.  Przy wybieraniu treningów nagranych na tę platformę określ swój poziom zaawansowania i trudność. Jeżeli wybierzesz, zbyt trudny trening, istnieje możliwość, że zniechęcisz się do dalszej pracy.

 

Nie szukaj wymówek

 

Ludzki mózg bardzo łatwo szuka wymówek. Dlatego tak ważne jest, żeby o tym pamiętać i nie wpadać w pułapki własnego umysłu. Spraw, by trening był na pierwszym miejscu. Dopasowuj inne plany do treningu, nieodwrotnie.

 

Nie wywieraj presji

Wszystkie wymienione wyżej informacje, to jedynie wskazówki. Treningi zacznij wprowadzać małymi krokami, na przykład od dwóch po 30 minut w tygodniu. Jeżeli zaczniesz wywierać na sobie zbyt dużą presję, na przykład wymaganiem codziennego treningu, stracisz chęci i zaprzestaniesz.

Pamiętaj, że to proces, nad którym należy pracować. Nie denerwuj się na siebie, jeżeli coś nie do końca pójdzie po Twojej myśli.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments