Jak wykonać posadzki betonowe – poszczególne etapy

Jak wykonać posadzki betonowe – poszczególne etapy

Prasóweczki

Posadzka betonowa to jeden z najważniejszych elementów budowy domu. Odpowiedzialna jest za kilka ważnych funkcji, między innymi za izolację – prawidłowo wykonana posadzka nie przepuści wilgoci i zadba o to, aby ciepło nie wydostawało się z domu. Posadzka ma spełniać swoje funkcje przez długie lata, być odpowiednio wzmocniona oraz wykonana tak, aby po kilku latach nie pojawiły się z nią żadne problemy. Jeśli więc etap wylewania posadzek jest jeszcze przed tobą, to artykuł ten dedykowany jest właśnie dla ciebie. Nie ważne bowiem, czy wylewkę posadzki wykonujesz sam czy robi to firma posadzkarska – podstawowa wiedza o tym procesie jest ci potrzebna, żeby fachowcy nie zataili przed tobą żadnych wad, a co za tym idzie, abyś mógł oszczędzić swój czas, pieniądze i nerwy. Popełniony błąd, jeśli nie zostanie w porę wyłapany, wyjdzie na jaw dopiero po kilku latach i może wiele kosztować, więc lepiej się go wystrzegać.

Odpowiednia izolacja – klucz do sukcesu

Bardzo ważną częścią wykonywania posadzek betonowych, jest ich izolacja. Prawidłowo wykonana izolacja zapobiega przenikaniu wilgoci do wewnątrz oraz uciekaniu ciepła na zewnątrz. Dba więc o to, aby posadzki były ciepłe i suche, w przeciwnym razie, gdy wilgoć dostanie się przez beton, w domu panować będzie chłód, a na ścianach może pojawić się grzyb. Do izolacji posadzek stosuje się folii budowlanej – warto wybrać jak najlepszą, aby zapewnić sobie spokój.

Jeśli szukasz szczeniaka – koniecznie sprawdź czy w ogłoszeniu widnieje nazwa ZKwP lub FCI. Hodowle z innych stowarzyszeń lepiej omijać.

Jak wykonać posadzki betonowe – poszczególne etapy

 

Właściwe docieplanie posadzek

Aby zapobiec uciekaniu ciepła, poza izolacją, wykonać trzeba także docieplenie posadzki. Posadzki betonowe, podobnie jak elewacje, dociepla się za pomocą styropianu. Różnica polega na tym, że na elewacje używamy styropianu grubego, ok 15-20 cm, tymczasem do posadzek wystarczy cieńszy materiał o grubości 5 cm. Najważniejsze jest, aby styropian był odpowiednio twardy i prawidłowo położony. Styropian układamy bowiem warstwowo i naprzemiennie, co pozwoli zminimalizować mostki cieplne, a następnie wszystkie łączenia uzupełniamy za pomocą pianki poliuretanowej, co zapobiegnie utracie ciepła.

Jak wykonać posadzki betonowe – poszczególne etapy

 

Zbrojenie posadzki betonowej

Prawidłowe wzmocnienie, trwałość i wytrzymałość podłogi zapewni nam zbrojenie posadzki. Zbrojenie wykonujemy za pomocą siatki zbrojeniowej o średnicy 4 mm, pamiętając, że posadzka nie może być połączona z murem. Aby uniknąć naprężeń podczas „pracowania” domu, należy zrobić tak zwane szczeliny dylatacyjne. Wykonujemy je za pomocą pianki dylatacyjnej, dybli dylatacyjnych lub styropianu.

Środki chemiczne do betonu

Plastyfikatory, bo o nich mowa, polepszają właściwości fizyczne betonu. Pozwalają na spowolnienie lub przyspieszenie wiązania, czynią beton mrozoodpornym, czy zwiększają jego plastyczność. Warto więc pamiętać o chemii, która znacząco poprawi właściwości betonu i ułatwi pracę.

Tradycja czy profesjonalizm, czyli jak wykonać posadzkę betonową?

Istnieją dwa sposoby na wykonanie posadzki betonowej. Tradycyjny sposób to ręczne wymieszanie wszystkich składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzenie mieszanki po izolacji. Sposób ten jest prosty, ale także męczący, długotrwały i pracochłonny. Lepszą opcją jest wykonanie posadzki za pomocą profesjonalnego sprzętu do mieszania i rozprowadzania betonu na posadzkę. Miksokret (mixokret), bo to o nim mowa, to agregat, który znacznie ułatwia etap wylewania posadzek – wymiesza i rozprowadzi beton we wskazane miejsce. Jeśli obawiasz się, że nie stać cię na taki sprzęt, to nie masz się czym martwić. Kupowanie sprzętu za ponad 100 tysięcy nie ma sensu przy budowie jednego domu, ale miksokret można także wypożyczyć i warto to zrobić. Dzięki niemu zaoszczędzisz czas i siłę oraz przyspieszysz proces wykonywania posadzek.

Jak wykonać posadzki betonowe – poszczególne etapy

 

Jak wypoziomować posadzkę betonową?

Jedną z najważniejszych czynności podczas wylewania posadzki betonowej, jest jej prawidłowe wypoziomowanie. Do poziomowania posadzek używamy łaty posadzkarskiej (aluminiowej) oraz niwelatora. Podczas zakupu sprzętu warto zastanowić się, jaką długość łaty wybrać. Bo choć korzystanie z długiej łaty sprawi, że praca będzie szybsza i efektowna, to jednak operowanie dwumetrową linijką może wymagać sporej wprawy.

Efektywne zacieranie posadzki

Podobnie jak w przypadku wykonywania posadzki tak i przy jej zacieraniu, istnieją dwie opcje pracy. Tradycyjne zacieranie posadzki to ręczna praca za pomocą pacy posadzkarskiej – zajecie praco- i czasochłonne. Profesjonalne zacieranie posadzki to z kolei praca za pomocą zacieraczki elektrycznej, która znacznie skraca ten etap. Ponownie – nie warto kupować drogiego sprzętu na jedną budowę, ale zdecydowanie warto go wypożyczyć.

Zacieranie posadzki wykonuje się w momencie, kiedy but zatapia się w beton na około 3 mm. Pamiętaj koniecznie o zakupie specjalnego obuwia, klapek lub butów posadzkarskich, które nie zniszczy nawierzchni. Podobnie do klapek będzie działał także styropian przytwierdzony do butów, jednak warto wydać kilka groszy więcej, aby mieć pewność odpowiedniego zabezpieczenia posadzki.

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments