Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zajęty dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze natomiast jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym znacznie możesz przeczytać w tym materiale), a dodatkowo o dużych, kontrolowanych i przez zarządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również drugich koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Wtedy stanowili i dalej są najwięksi gracze na placu czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy ewakuowali się z ostatniego rynku natomiast ich Standard Oil, które stało rozłożone na niższe firmy, wśród jakich jest też Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy ostatnie końce są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (a ich wzrost został zatrzymany z dalekich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w minionym czasie Azerbejdżan także mnóstwo innych. Działanie tak silnych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować także inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, gdyż nie maja do niej dostępu, tylko mogą zarabiać oczekując na współczesnym zbytu za pomocą różnego typie instrumentów finansowych.

Praktycznie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w konkretną ropę naftową, tak jak żeby w przypadku złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w układzie do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej łączyć. Ceny ropy naftowej w pełnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli mniej dużo dolara za litr paliwa. To oznacza, iż w przypadku wzrostu cen paliwa (na ważnym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za każdy posiadany litr paliwa, czyli w przypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu i ofercie kupna a sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak małych kwotach). To szkoli, że inwestowanie w konkretną ropę naftową z problemu widzenia inwestora samego jest złe, i nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, to zaś tak inwestycja taka byłaby całkiem nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy to przy instrumentach finansowych powiązanych z ropą naftową – z uwagą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i sposoby ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to dział ze powodu na ciężar. Odznacza się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny wyróżniana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową różni się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyce siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyce siarki powyżej pół procenta.

Ze powodu na ilość parafiny przyznaje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na ilość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie znajduje się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie największe na placach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana i jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budowie siarki na stanie 0,24% – jest więc ropa znacznie szerokiej klas, z której kupuje się największą część benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych położonych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która wtłaczana jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, mających się od zachodniej Syberii do Uralu. Jest więc ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmianie średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkiem z najprostszych sposobów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów gospodarczych jest nabycie jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich znacznie możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Dużo długą zaletą inwestowania w ETF-y z ekspozycją na zbyt ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, bowiem są one spisywane na najkonkretniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zaczerpnąć z dźwigni finansowej, co zezwala na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje szansę korzystania wyłącznie na wzrostach (chyba, iż będziemy zmieniać swoją książkę ze popularnych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to choć będzie chcieć większego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Przydatnych w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y świadczone przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze skorzystać z ostatniego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – ciekawą ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym uzyskamy dojazd do drinka z najważniejszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i propozycje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można również wykorzystać kontrakty terminowe oraz opcje na czarne złoto. Trudno jest więc inny instrument, którego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Przydatnych w Warszawie, choćbyśmy bardzo wymagali je znaleźć. Na szczęście giełda toż nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można pobrać na nowych giełdach, także za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub czy w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby osiągnąć certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w ofercie Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych tworzących na krajowym rynku, a można je dostać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy ale mieć, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą wartością za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a też stosują one przed inwestorem o dużo wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo modne i najbardziej proste w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich znacznie możesz przeczytać w produkcie poświęconym CFD), których wartością ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Najprawdopodobniej jest więc najprzyjemniejsza, największa a zdobywa z najtańszych pod względem prowizji i spreadów form gier na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są oraz bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na krajowym rynku nawet 1:33). W kontrakty CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością gdy w waluty, kontrakty na części, czy metale szlachetne. Warto zawsze być na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji praw są znacznie zróżnicowane, a w związku z obecnym przed rozpoczęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest doskonałym instrumentem do wysokiej gier w krótkim czy średnim terminie, jednak z pewnością nie do wieloletniego kierowania swojego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy ekologiczne i jeszcze to znakomitsze szczyty dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i wszelkiego innego, co podgrzewa atmosferę a czym oddychamy w pełniejszych miastach), a dodatkowo postęp na placu samochodów elektrycznych zaś (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pany denerwowali się, że ropa się wykona dodatkowo będzie problem, i teraz ujawnia się, że ropa nic się nie kończy, ale jej czas jak najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to niewątpliwie spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek ruchu jest łagodny z obecnym, co czeka ten zbyt prawdopodobnie też w obecnym półwieczu. Bolesny koniec.

To wynik niniejszego artykułu, ale dopiero początek Twojej sprawy z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze znamy, gdy Ci ją pomóc. Rachunek demonstracyjny toż najlepszy wyjście, aby przetestować zdobytą naukę w pracy.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments