Gdzie wykorzystuje się Positive Temperature Coefficient?

Gdzie wykorzystuje się Positive Temperature Coefficient?

Warto przeczytać

Na początek należy zacząć od tego, co oznacza Positive Temperature Coefficient, czyli popularny skrót PTC. W tłumaczeniu na język polski oznacza to dodatni współczynnik temperaturowy i polega na tym, że temperatura jest ściśle powiązana z rezystancją występująca w urządzeniu.

PTC – zasada działania

Działanie pozystora polega na wzroście rezystancji podczas wzrostu temperatury. Pozwala to regulować pobieraną moc i dopasować ją do panującej temperatury. Takie rozwiązanie zabezpiecza obwód przed przegrzaniem oraz zwiększa oszczędności finansowe. Regulowany pobór energii pozwala na efektywne zarządzanie mocą. Nie musimy posiadać również termostatu i innych elementów, ponieważ urządzenie samo reguluje moc w zależności od temperatury.

Wykorzystanie PTC

Takie rozwiązania wykorzystywane są w różnych urządzeniach, chroniąc je przed przegrzaniem i uszkodzeniem. Popularnym przykładem, gdzie stosowane jest takie rozwiązanie, są ładowarki i baterie do telefonów komórkowych. PTC wykorzystuje się również w elementach grzejnych. Samoregulacja mocy w zależności od aktualnej temperatury jest bardzo dużą zaletą. Po pierwsze rozwiązanie jest wysoce ekologiczne. Nie marnujemy energii, nie wytwarzamy ciepła ponad stan, dbamy o nasze urządzenie – to tylko niektóre z zalet elementów grzejnych PTC.

Dużą zaletą, która z pewnością spodoba się każdemu, jest oszczędność finansowa. Pobór takiej mocy, jaka w danej chwili jest potrzebna, sprawia, że elementy grzejne PTC są wysoce energooszczędne i efektywne, dlatego grzałki PTC znajdują zastosowanie w wielu branżach. Stosuje się je w urządzeniach chłodniczych, a dokładniej w systemach odparowania skroplin. Zamontowane są w pojemniku do odparowania skroplin, umożliwiając odparowywanie wody kondensacyjnej.

W zależności od potrzeb grzałki PTC produkowane są w wielu wariantach. Dostępne są grzałki o napięciu zasilania 110V oraz 230V. AiFO oferuje do wyboru również modele o różnej długości oraz mocy. Dowiedz się więcej o zasadzie działania grzałek PTC i zaletach jakie oferują te produkty!

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments