Gdy zjawia się windykator

Gdy zjawia się windykator

Aktulności Warto przeczytać

Kiedy zaczynamy mieć problem ze spłatą pożyczki, firmy zaczynają podejmować działania związane z windykacją. Może nawet zapukać do naszych drzwi windykator. Co nas czeka i jak się zachować w takiej sytuacji?

Czynności windykacyjne

Pożyczka chwilówka ma to do siebie, że mocno kusi wydając się atrakcyjna, ale niestety konieczność spłaty w całości w krótkim terminie i zaciąganie bez przemyślenia powoduje później problemy ze spłatą, a to może skończyć się windykacją. Najpierw zaczyna się od przesyłania przez firmę ponagleń i wezwań do zapłaty. Jeśli to nie skutkuje, zaczynają kontaktować się z dłużnikiem windykatorzy. Wszystko to ma na celu przymusowe odzyskanie należności. Czynności windykacyjne może prowadzić sama firma pożyczkowa lub firma zewnętrzna. Jeśli takie działania nie przynoszą skutku, firma może wejść na drogę sądową i rozpocząć egzekucję komorniczą.

Kim jest windykator?

Windykator to osoba z firmy pożyczkowej lub zewnętrznej (są firmy takie jak KRUK, które wykupują długi i zajmują się ich egzekwowaniem). Jest to osoba, która kontaktuje się telefonicznie lub mailowo, ale może także osobiści zapukać do drzwi dłużnika. Jest to osoba, która ma za zadanie ocenić, czy dłużniki rzeczywiście nie ma możliwości spłaty zobowiązania, a także przedstawić mu konsekwencje, jakie mogą go czekać jeśli go nie spłaci. Windykator może też podpowiedzieć dłużnikowi, co może zrobić, aby nie było konieczne wejście na drogę sądową.

Windykator a komornik

Często dłużnicy boją się windykatorów jak ognia i robią wszystko, by unikać kontaktu z nimi. Nie odbierają telefonu, uciekają z domu kiedy ma przyjść windykator, itp. Niesłusznie utożsamiają go z komornikiem. Windykator bowiem nie ma nic z komornikiem wspólnego. Działania windykacyjne podejmowane są od razu, kiedy ktoś zwleka ze spłatą, natomiast komornik wkracza do akcji dopiero po wejściu sprawy na drogę sądową. Windykator nie ma prawa zajmować nam majątku czy konta. Takie prawo ma komornik. Windykator nie może nas zastraszać, nie może nam niczego zabrać ani nam grozić. Niestety znane są przypadki zastraszania gróźb od windykatorów, ale w rzeczywistości nie są to osoby, których trzeba się bać.

Najważniejsze to zachować spokój

Jak się zachować, kiedy do akcji wkroczy windykator? Przede wszystkim zachować spokój, bo to jeszcze nie komornik. Porozmawiać, chyba że już naprawdę zaczyna nas nękać. Przede wszystkim starajmy się znaleźć rozwiązanie problemu. Może tak coś sprzedać, poszukać dodatkowej pracy, pożyczyć od kogoś chociaż trochę pieniędzy? Przede wszystkim nie można wstydzić się sytuacji przed bliskimi, bo nie można zostać z tym samemu. Więcej o procesie udzielania pożyczek chwilówek dowiesz się na: https://loanme.pl/poradnik/pozyczki-chwilowki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments