Pandemia pokazała, że dostęp do lekarzy może być znacznie utrudniony i czasami trzeba oczekiwać kilka dni na wizytę stacjonarną, celem otrzymania e-recepty na leki, które są przewlekle stosowane. Przychodnie online są rozwiązaniem, które zostało rozpowszechnione podczas pierwszego lockdownu. Wielu Pacjentów miało utrudniony dostęp do lekarzy i niektórzy zostali zmuszeni do wstrzymania dotychczasowego leczenia, ponieważ nie byli w stanie zrealizować wizyty u lekarza prowadzącego. Pacjenci poszukiwali pomocy w sieci i z chęcią korzystali z usług przychodni online w której mogli w kilka minut otrzymać e-receptę na brakujące leki.
W jaki sposób szybko uzyskać e-receptę?
Receptę online już w kilka minut można uzyskać w internetowych przychodniach. Jest to usługa, która może być zrealizowana bez wychodzenia z domu lub nawet podczas wykonywania pracy. Zazwyczaj wystarczy wypełnić formularz medyczny, opłacić usługę i już po kilku minutach otrzymujemy wiadomość od lekarza, który konsultował formularz medyczny.
Warto zapoznać się z informacjami na stronie placówki, ponieważ zazwyczaj konsultacje, które są zgłoszone po godz. 20.00, są dopiero realizowane w dniu następnym.
W niektórych przychodniach można otrzymać tylko e-receptę na jeden lek w ramach jednej konsultacji, a w innych nawet do trzech leków.
Czy na wszystkie leki można uzyskać e-receptę online?
W przychodniach online można uzyskać e-receptę na większość leków. Głównie na tabletki antykoncepcyjne oraz antykoncepcję awaryjną, czyli tzw. ,,tabletkę po”, lecz także na leki w ramach kontynuacji leczenia chorób przewlekłych np. nadciśnienia tętniczego krwi, niedoczynności tarczycy czy też cukrzycy.
Najważniejszą kwestią jest wywiad medyczny, dlatego należy starannie i bardzo dokładnie odpowiedzieć na wszystkie pytania, które są umieszczone w ankiecie medycznej.
W przychodni Fajna Recepta jest dedykowane rozwiązanie, które ma na celu uzyskanie odpowiednich informacji. Jest dostępnych kilkanaście formularzy a pytania w nich są uzależnione od jednostki chorobowej w ramach której Pacjent chce uzyskać e-receptę.
Należy pamiętać o tym, że lekarz czasami może poprosić o dostarczenie dokumentacji medycznej, która będzie potwierdzeniem konieczności stosowania wnioskowanych leków.
Czy recepta online jest legalna?
Tak, oczywiście. Receptę może wystawić osoba, która ma do tego uprawnienia (m.in. lekarz, pielęgniarka) Czasami na stronie internetowej przychodni jest informacja, że usługi świadczy placówka medyczna. Z taką informacją można się zapoznać w Fajna Recepta, która świadczy e-konsultacje.
E-receptę uzyskaną drogą internetową można zrealizować w każdej aptece na terenie Polski. Po konsultacji Pacjent zazwyczaj otrzymuje wiadomość SMS z kodem do apteki, a w Internetowym Koncie Pacjenta znajduje się oryginalny druk e-recepty. Placówka medyczna czasami również przesyła oryginalny wydruk recepty, który można pokazać w aptece.
Mając kod e-recepty, wystarczy w aptece podać numer PESEL oraz kod. Farmaceuta w systemie będzie widział wykaz leków na jakie jest wystawiona e-recepta.
Czy posiadanie konta w IKP jest obowiązkowe?
Posiadanie profilu w Internetowym Koncie Pacjenta nie jest obowiązkowe, aby otrzymać e-receptę. Jest to rozwiązanie wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia, które ma na celu ułatwienie dostępu do dokumentacji medycznej (np. historii e-recept, wizyt u lekarza).
Wszystkie wystawione e-recepty są archiwizowane w IKP, więc jeżeli Pacjent zapomni kodu do apteki, to w łatwy sposób może odnaleźć odpowiednią receptę – wystarczy, że zaloguje się na swój profil.
Cały czas trwają prace nad rozbudową systemu IKP, więc niebawem mogą się pojawić nowe funkcje, które będą jeszcze większym ułatwieniem w kwestii dostępności do dokumentacji.