Na wsi można czasem zobaczyć chaty z niemal czarnych bali. Z drugiej strony mieszkańcy miast mają często inny problem: drewno ciemnieje w kontakcie z promieniami słonecznymi lub przez zabrudzenia, a woleliby jasne, z czystym rysunkiem słojów. Czym malować drewno w obu tych przypadkach i czy zawsze chodzi tylko o odpowiednią farbę?
Farby do drewna wewnątrz przeciwko ciemnieniu
Na początek rozwiążmy problem tych, którzy mają drewnianą boazerię lub mebel i nie chcą, by drewno ściemniało z czasem. Surowe drewno ma dużo uroku, ale w praktyce pod wpływem światła, a nawet plam wody czy tłuszczu, z czasem na pewno ściemnieje. Warto więc pokryć je odpowiednią farbą do drewna, a przedtem gruntem.
https://www.dekoratorium.pl/pl/Produkty/Produkty-do-drewna/c/b2c-produkty-do-drewna
Jeśli nie chcesz zmieniać koloru wyjściowego sosny czy dębu, użyj lakieru podkładowego, a po wyschnięciu lakieru bezbarwnego. Czym kierować się przy zakupie? Unikać najtańszych produktów. Jeśli drewniane elementy znajdują się na słońcu, szukaj oznaczenia o wysokiej odporności na światło UV. Nie znajdziesz go na przypadkowych produktach z niższej półki cenowej, a nawet jeśli, to nie wiesz, czy możesz wierzyć w takie zapewnienia.
A co z robić, jeśli chcesz mieć ciemniejsze drewno?
Wiele osób podziwia niemal czarne ściany klimatycznych wiejskich chat. Również w domu czarne drewno na podłodze robi wrażenie, bo kojarzy się z egzotycznym palisandrem. Istnieje kilka sposobów na to, by podobny kolor miała zwykła sosna czy buk. Po pierwsze – drewno można oczywiście pomalować. Aby efekt sprawiał naturalne wrażenie, nie kupuj zwykłych, jednolitych farb. Specjalne, lekko transparentne farby do drewna mają często kolor zaczerpnięty z gatunków takich jak palisander czy mahoń, więc upodobnią do nich każdą deskę.
Ci, którzy widzieli kiedyś zabytkową górską chatę czy dom z bala wiedzą, że tam efekt jest jeszcze bardziej naturalny. Od razu widać, że nie chodzi o zwykłe malowanie farbą do drewna. Dawniej chaty ciemniały pod wpływem dymu wydobywającego się z paleniska. Charakterystyczny jest też kolor ścianek wędzarni. Właśnie te naturalne procesy opalania inspirują do dziś. Drewno możesz okadzić na własną rękę tlenkiem amoniaku, by uzyskać ciemniejszy kolor. Możesz też zamówić już poddane wstępnie obróbce termicznej. Takie profesjonalnie pociemniane drewno ma liczne zalety. Poza kolorem, staje się też bardziej wytrzymałe i odporne na wilgoć. Inna technika to wędzenie drewna, aż do uzyskania charakterystycznej barwy znanej z bacówki czy wędzarni ryb.
Naturalnie ciemne drewno
Trzeci sposób na to, by mieć ciemne, niemal czarne ściany, to zainwestować w odpowiedni gatunek o tym kolorze:
- tek,
- wenge,
- gombeira,
- lapacho,
- orzech amerykański,
- Ipe,
Wytrzymałe, egzotyczne drewno będzie nieocenione w domu – łazience, salonie, w detalach architektonicznych. Raczej nie stosuje się ich jednak do szalowania.