Dlaczego prawidłowe oświetlenie jest aż tak ważne?

Dlaczego prawidłowe oświetlenie jest aż tak ważne?

Prasóweczki

Kiedy przeprowadzamy się do nowego domu lub mieszkania, często zastanawiamy się, na jakie elementy w szczególności zwrócić uwagę i co koniecznie należy poprawić lub wyremontować. Okazuje się, że poza stanem podłóg, umeblowaniem czy jakością wykorzystywanego sprzętu RTV i AGD niesłychanie duże znaczenie ma także jakość zastosowanego oświetlenia. Pytanie jednak, skąd wzięło się takie przekonanie i czy jest ono aby prawdzie. Zgodnie zatem z tytułem niniejszego artykułu, pochylmy się nad kwestią, dlaczego odpowiednie jest aż tak ważne? Zapraszamy do lektury!

 

Jest czymś oczywistym, że dobre oświetlenie pozwala nam zachować nasz wzrok w dobrej kondycji. Mało co jest bowiem aż tak bardzo szkodliwe dla wzroku, jak czytanie w zaciemnionym pokoju. Przekonała się o tym niestety cała rzesza ludzi, dosłownie zakochana w regularnym, cowieczornym czytaniu rozmaitych lektur w domowym zaciszu w ciepłym łóżku przy zaledwie minimalnym doświetleniu. Prawidłowe oświetlenie jest wprost szalenie istotne nie tylko dla wzroku, ale również dla podtrzymania skupienia i zapewnienia prawidłowego poziomu efektywnej nauki. Niejeden z nas przecież wie, jak ważnym jest, aby czytać (nieważne co – czy ambitne książki, czy „lżejsze” tematycznie magazyny albo nawet komiksy) w pobliżu skoncentrowanego źródła i stropu światła. Nie chodzi tu tylko o wspomniane kwestie zdrowotne, ale również o możliwość podtrzymania tak ulotnej, zwłaszcza w obecnych czasach, uwagi. 

Dobre oświetlenie ma zatem bezpośredni wpływ na jakość nauki i efektywność pracy. Nasze czasy mają zaś to do siebie, że coraz częściej decydujemy się (a wielu z nas jest wprost zachęcanych, żeby nie powiedzieć wręcz, zmuszanych) na pracę w trybie pełnego bądź chociażby częściowego home-office. W takim wypadku kwestia należytego doświetlenia miejsca, z którego świadczymy swoją pracę zawodową nie jest już tylko sprawą umiarkowanie ważną, ale urasta wprost do rangi prawdziwego priorytetu i powinna być rozpatrywana pod kątem i z perspektywy szerokopojętych zasad prawidłowej ergonomii i zasad BHP.

Podsumowując zatem powyższe przemyślenia, nie lekceważmy, jak istotnymi sprzętami domowymi są lampy. Dobrze dobrane oświetlenie domowe, na które składają się zarówno sprzęty z zakresu oświetlenia górnego, jak i różnego rodzaju kinkiety, lampki stołowe i inne formy doświetlenia sprawiają, że dom lub mieszkanie automatycznie pięknieje i staje się bardziej „przyjaznym” środowiskiem pod wieloma względami. Jeżeli szukamy zatem sposobu na oszczędności na etapie remontowania lub wyposażania naszego nowego lokum, nie decydujmy się na oszczędzanie na oświetleniu! Podziękuje nam za to nasze zdrowie, dobre samopoczucie oraz oczywiście jakość świadczonej przez nas pracy! 

undefined

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments