Czym się kierować wybierając kask rowerowy?

Czym się kierować wybierając kask rowerowy?

Aktulności Prasóweczki

Jeszcze kilkanaście lat temu uważano, że kask rowerowy przeznaczony jest wyłącznie dla osób uprawiających profesjonalną jazdę na rowerze. Współcześnie stanowi on niezastąpiony element stroju każdego rowerzysty, którego zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa podczas jazdy. Coraz częściej noszą je nie tylko dzieci ale i dorośli, podczas codziennej, rekreacyjnej jazdy.

Rodzaje kasków rowerowych – jaki wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele kasków rowerowych, jednak podczas wyboru idealnego, należy pamiętać o tym, że powinien być on dopasowany do rodzaju posiadanego roweru. Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje kasków rowerowych:

– kaski MTB,

– kaski miejskie,

– kaski szosowe,

– kaski typu orzeszek.

Na kaski typu MTB powinny zdecydować się osoby, które poruszają się rowerami górskimi. Ten rodzaj kasków wyróżnia się solidnym daszkiem, odpowiedniej wielkości otworami wentylacyjnymi oraz mocną budową. Kaski szosowe, przeznaczone szczególnie dla kolarzy oraz triathlonistów swoim wyglądem mogą przypominać nieco kaski typu MTB. Odznaczają się one opływowym oraz aerodynamicznym kształtem. Najczęściej nie posiadają daszka, jednak odznaczają się doskonałą wentylacją. Kaski miejskie, przeznaczone są do spokojnej jazdy rowerami miejskimi np. podczas drogi do pracy oraz jazdy rekreacyjnej. Ich najważniejszym zadaniem jest ochronienie rowerzysty w przypadku wypadku lub kolizji. Tego typu kaski mają mniej opływowy kształt i najczęściej charakteryzują się ciekawym designem. Kaski, które swoim wyglądem przypominają nieco skorupę orzeszka to tzw. kaski typu orzeszek. Przeznaczone są przede wszystkim dla osób jeżdżących na rowerach typu BMX a także osoby jeżdżące na rolkach czy deskorolkach.

Czym kierować się podczas wyboru kasku rowerowego?

Idealny kask rowerowy powinien zapewniać bezpieczeństwo ale jednocześnie być komfortowy w noszeniu. Przed zakupem, warto poświęcić kilka minut i zdecydować w jakich warunkach kask będzie wykorzystywany i czego przede wszystkim się od niego oczekuje. Wybierając kask warto zwracać uwagę na posiadane przez niego certyfikaty bezpieczeństwa, które nadaje się w zależności od ich wykorzystania oraz stylu jazdy do którego są przeznaczone. Niektóre kaski wyposażone są dodatkowo w elementy odblaskowe, które zapewniają ochronę podczas nocnej i wieczornej jazdy. Ciekawym rozwiązaniem są tez modele posiadające wbudowaną lampkę.

W kasku rowerowym ważna jest przede wszystkim jego wentylacja, która ma za zadanie zapewnić odpowiedni komfort podczas jazdy. Zbyt duże otwory w kasku mogą niepotrzebnie chłodzić głowę, natomiast ich brak przyczyni się do dyskomfortu podczas jazdy. Coraz więcej producentów przykłada szczególną wagę do odpowiedniej wentylacji, tak aby jego użytkownicy nie mieli problemów z przepoceniem oraz z przegrzaniem głowy. Kluczową kwestią jest także komfort oraz wygoda kasku podczas wielogodzinnego noszenia. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na wewnętrzną wyściółkę kasku, która powinna być wykonana z materiałów antybakteryjnych. Dobrze też, jeśli kask posiada funkcję demontażu wewnętrznych gąbek.

Na komfort jazdy wpływa także odpowiednie dopasowanie kasku do głowy. Zbyt duży kask będzie przesuwał się podczas jazdy, przez co podróżowanie może stać się niekomfortowe i niebezpieczne, zbyt mały będzie powodował dyskomfort i dolegliwości bólowe. Przed zakupem dobrze jest zmierzyć rozmiar swojej głowy dzięki czemu uniknie się błędu podczas wyboru odpowiedniego rozmiaru kasku. Warto wybierać te kaski, które posiadają możliwość regulacji (najczęściej o kilka centymetrów).

Autor
Współautorem publikacji jest sklep internetowy iroman.pl – sklep sportowy m.in. z częściami rowerowymi, odzieżą sportową i odżywkami
0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] mebli albo wybrania innego pokoju. Żeby zacząć ćwiczyć nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, jednak sprawdź, czy posiadasz ten podstawowy. W jego skład wchodzą: wygodne ubranie, buty do […]