booker 2019

baza wiedzy

temat wybrany: booker 2019

Booker 2019 – najważniejsze informacje dla miłośników literatury

Booker Prize to jedna z najważniejszych nagród literackich na świecie, która od 1969 roku przyznawana jest autorom anglojęzycznych książek. Booker 2019 to już 50. edycja tego prestiżowego konkursu, którego wyniki ogłoszono 14 października. Jeśli jesteś miłośnikiem literatury, koniecznie zapoznaj się z informacjami na temat tegorocznych nominacji i laureatów.

Najważniejsze informacje o Booker 2019

W tym roku do prestiżowej nagrody nominowanych zostało 13 autorów, a ostatecznie tytuł Booker Prize zdobyła Margaret Atwood za powieść „The Testaments”. To już drugi raz, kiedy Atwood otrzymała tę nagrodę – po raz pierwszy była laureatką w 2000 roku za „Ślepowidzenie”. Drugie miejsce w konkursie zajęła autorka „Duck’s Newburyport” – Lucy Ellmann.

Booker Prize 2019 był podzielony na dwie kategorie – główną nagrodę zdobyła Margaret Atwood, natomiast „The Boy in the Dress” autorstwa Davida Walliamsa otrzymała tytuł Bookera dla najmłodszych czytelników. Nagroda ta ma na celu promowanie literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz zachęcanie najmłodszych do czytania.

Warto zwrócić uwagę, że nagroda Booker 2019 wywołała wiele kontrowersji, ponieważ jednym z nominowanych autorów był Peter Handke, który popierał politykę Slobodana Miloševicia podczas wojny w Jugosławii. W związku z tym, część osób krytykowała decyzję komitetu, by nominować Handkego.

Czym jest nagroda Booker Prize?

Booker Prize to nagroda, która przyznawana jest autorom anglojęzycznych książek wydanych w Wielkiej Brytanii. Konkurs jest organizowany od 1969 roku i ma na celu promowanie literatury oraz zachęcanie do czytania. Nagroda jest bardzo prestiżowa i uznawana jest za jedną z najważniejszych nagród literackich na świecie. Do tej pory nagrodę tę zdobyły takie sławy jak Salman Rushdie, Kazuo Ishiguro, Margaret Atwood czy Hilary Mantel.

Podsumowanie

Booker 2019 to już 50. edycja prestiżowej nagrody literackiej, która co roku przyciąga uwagę miłośników literatury z całego świata. W tym roku tytuł zdobyła Margaret Atwood, a nagroda dla najmłodszych czytelników trafiła do Davida Walliamsa. Nagroda ta ma na celu promowanie literatury oraz zachęcanie do czytania, co jest szczególnie ważne w obecnych czasach, kiedy zainteresowanie książkami maleje.

Napisz komentarz do wpisu, powiedz nam czy Ci pomógł: booker 2019

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments